fbpx

Yüreğinin sesini dinle..

Bir zamanlar, seçimin ne demek olduğunu bilmediğim zamanlarda kendime hedef koyup sonra da onları erteleme, kişilere ve şartlara bağlama konusunda çok başarılıydım 🙂 Eğer siz de öyle hissediyorsanız belki bu yazım sizlere bir kapı aralar, bir bakış açısı kazandırır.

İşte size gerçek bir hikaye. Ben 30 yaşıma kadar yiyip de kilo almayanlardandım. İstediğim her şeyi yer yine de kilo almazdım.
30’dan ve bir çocuktan sonra işler değişmeye başladı. Yavaş yavaş kilo almaya başladım. Aldığım kiloları bir noktadan sonra veriyor, ama çok kısa bir süre sonra yeniden, daha fazlasıyla alıyordum. 2 kere diyet yaptım. Her birinde 10 kilo verdim ve fazlasını aldım.

Bundan bir sene önce artık aynalara bakmak istemiyordum. Hiç bir fotoğrafımı beğenmiyor, giydiğim hiç bir kıyafeti yakıştırmıyordum kendime. 5 kilo versem ne güzel olur diye düşünmeye başladım. O dönemde bir arkadaşım kendi beslenme koçunun uyguladığı bir programdan bahsetti. Aslında tam da aradığım gibi bir programdı. Üstelik 28 gün boyunca ücretsiz yararlanabileceğim bir teklifle geldi 🙂 Ben de bir yandan yediklerime dikkat etmeye çalışıyordum, ancak 1-2 kilo verip hemen geri alıyordum. sonra vazgeçtim bu hedeften, bir anda çok zor geldi. Elbette ki ben o dönemde ne o beslenme koçu ile çalışmaya başlayabildim, ne de kendi kendime kilo vermeye başarabildim.

Aradan 2 ay kadar geçtikten sonra kilo vermek düşüncesi beni heyecanlandırmaya başladı. Daha az bir kiloda olmayı gerçekten arzuluyordum artık. Bir kağıda 2,5 ayda 5 kilo vermeyi hedeflediğimi yazdım. Aradan bir hafta geçmeden beni beslenme koçu aradı ve öncesinde çok yoğun olduğunu, o yüzden arayamadığını ve eğer hala istiyorsam çalışmaya başlayabileceğimizi iletti. Şaşırdınız mı? Ben hiç şaşırmadım ve gülümsedim 🙂 Gerçekten bir hedef olarak koyduğum anda evren karşıma en kolay şekilde kilo vermemi sağlayacak yöntem ve kişiyi çıkartmıştı.
Bu dönemde çalıştığı iş yerinden tayin ve emeklilik nedeni ile ayrılan iş arkadaşlarımız vardı ve biz sürekli öğlen ve akşam yemeklerine gidiyorduk. Yolumdan hiç bir şekilde sapmadan beslenmem gerektiği şekilde beslenmeme devam ettim.

28 günün sonunda 8 kilodan fazla vermiştim 🙂 Diyeti tamamen bıraktığımda ise – yaklaşık 3,5 aylık bir süreden bahsediyoruz – 15 kilo verdim. Üstelik tüm tahlillerim yıllardır düzelmeyen tüm kan değerlerimin de düzeldiğini gösteriyordu 🙂

Hedefini basarmış olan kadın

Kendime bu hedefi koyarken ne yaptım?

  1. Beni heyecanlandıran bir konuda hedef koydum. Hedef koyarken kilo vermem “lazım” kilo vermek “istiyorum” diye düşünmedim. Daha doğrusu başta düşündüm, ancak o zaman 1 kilo bile veremedim ya da verip hemen geri aldım. 5 kilo daha zayıf olsam ne güzel olur diye düşündüm. Kilo vermeyi istemedim, seçtim.
  2. Ulaşabileceğim bir hedef koydum. Eğer en başından 15 kilo verme hedefi koysaydım o kadar korkacaktım ki yine karşıma şartlar ve kurbanlıklar çıkacaktı. Bunun yerine 5 kilo verme hedefi koydum. Ama yine de bu 5 kiloyu verince bitecek diye düşünmedim. Kavuşmayı arzu ettiğim görüntüye bir adım daha yaklaşmış olacağımı düşündüm.
  3. Odaklandım. Yolun kendisine değil, yolculuğun sonuna odaklandım. Yolda karşılaştıklarımın beni hedefimden caydırmasına izin vermedim.
  4. Bunu gerçekten arzuladım ve vizyonladım, ancak bağımlanmadım. Bunun bir deneyim olduğunu kabul ettim. Eğer kilo vermeseydim bununla da gayet barışıktım.
  5. Değişimin hemen öncesinde çok korktum ama beni durdurmasına izin vermedim. Egom ile konuştum, ikna etmeye çalışmadım, sadece konuştum. Benimle yürümeyeceğini anladığım zaman direksiyona geçtim ve hayallerimi gerçekleştirmeyi seçtim.
  6. Kutladım. Verdiğim her bir gramı sanki her biri bir kiloymuş gibi kutladım. Her başarımı takdir ettim. Her sabah tartılıp da 100 gram verdiğimi bile görmüş olsam taa içimde bir yerlerde coşkusunu hissettim.

Başarı

.. Ve 1 yıldır aynı kilodayım. Hala görüp de çok zayıflamış olduğumu, biraz kilo alsam daha iyi olacağını söyleyenler var. Süper oldu, hiç bozma diyenler var ve bana söylemeseler de eminim, ay daha verecek kilosu var diyenler de vardır..

Ama benim için önemli olan benim hangi kiloda kalmayı seçtiğim. Şu anda mevcut kilomu korumayı seçiyorum. Ama günün birinde biraz daha kilo versem ne güzel olurdu dersem, biraz daha kilo vereceğim ya da birkaç kilo almayı seçersem o zaman da ona odaklanacağım. Ne yaparsam yapayım kendi seçimim olduğu için yapacağım. Ve bu güç hepimizde var. Sadece bazen inancımızı yeniden kazanmak ve gücümüzü aktive etmeye ihtiyacımız oluyor. İşte o zaman güvendiğiniz biri ile bu yolu yürümek de harika 🙂

Koydugum hedefi gerçekleştirdiğim zaman hissettiklerimi merak ediyorsanız Kendin Olma Özgürlüğü isimli yazım da ilginizi çekebilir.

Pin It on Pinterest